Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies. Możesz je edytować w ustawieniach Twojej przeglądarki internetowej.
×
Marec.pl
×
 x 

Twój koszyk jest pusty!
środa, 04 listopad 2020 13:14

Powerbank – czym jest i jak działa? Jak wybrać dobry powerbank?

Powerbanki stanowią jedne z najciekawszych mobilnych urządzeń nowoczesnej techniki. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez takiego urządzenia, gdyż zapewnia ono możliwość naładowania innych produktów przenośnych, takich jak smartfon czy czytnik książek elektronicznych. Szeroki wybór powerbanków sprawia, że czasem trudno jest wybrać odpowiedni. Czym jest powerbank, jak działa i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Powerbank – co to jest?

Powerbankiem nazywamy przenośną baterię, dzięki której możemy naładować różnego rodzaju urządzenia mobilne. Większe gadżety swoim kształtem nieco przypominają smartfony, mniejsze możemy przyrównać do zgrabnego dysku USB. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu zmieszczą się w torebce lub plecaku, a więc można je zabrać ze sobą jako bagaż podręczny do pociągu czy samolotu, jak również do pracy lub na spotkanie towarzyskie.

Jak działa powerbank?

W środku powerbanku zamontowana jest bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa, taka sama jak w smartfonach, różniąca się jednak pojemnością, która może wynosić od 600 nawet do 60 000 mAh, czyli miliamperogodzin. Dla porównania pojemność baterii przeciętnego smartfona wynosi 2500-2500 mAh.

Zasada działania powerbanku wygląda następująco:

  • ładujemy powerbank przy pomocy kabla USB (ładowanie sieciowe) lub ładowarki. Dzięki ledowym kontrolkom zamieszczonym na urządzeniu, możemy stale kontrolować poziom jego naładowania;
  • naładowany powerbank zabieramy ze sobą w podróż, do szkoły lub do pracy – powerbank ma zdolność gromadzenia sporych zapasów energii. Przeciętny model umożliwi naładowanie zwykłego smartfona nawet 3 razy do pełna;
  • smartfon lub tablet podłączamy do powerbanku przy pomocy kabla USB.

Jakie urządzenia można naładować przy pomocy powerbanku?

Każdy powerbank wyposażony jest w dwa złącza – mikroUSB i USB. Pierwsze przeznaczone jest do ładowania samego powerbanku, natomiast drugie – do zasilania innych urządzeń mobilnych. Co naładujemy za pomocą powerbanku? Najczęściej są to smartfony i tablety, aczkolwiek powerbanki mają zdolność zasilania także:
– czytników e-book;
– aparatów cyfrowych;
– smartwatchy;
– nawigacji samochodowych;
– innych urządzeń mobilnych.

Jak zwiększyć żywotność powerbanku?

Chcąc, aby powerbank służył nam jak najdłużej, warto poznać kilka zasad, które zapewnią mu dłuższą żywotność. Oczywiście każdy powinien pamiętać, aby chronić obudowę, nie narażając jej na uszkodzenia. Jednak najbardziej wartościowym elementem powerbanku jest jego bateria i to o nią należy dbać najbardziej. Jak to zrobić? Najlepiej wykonując pełne cykle ładowania. Jeżeli jednak powerbank przez pewien czas nie jest używany, nie zapominajmy o nim. Zaleca się bowiem urządzenie całkowicie rozładować i naładować do pełna przynajmniej raz w miesiącu. A jeżeli wiemy, że przez pewien czas nie będziemy go używać, nie pozostawiajmy powerbanku całkowicie rozładowanego. W stanie bezczynności powinien on być naładowany w 30-70%. W taki sposób zapewnimy baterii dłuższą żywotność.

Powerbank – gdzie kupić i ile to kosztuje?

Powerbank to urządzenie szeroko dostępne w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Cena takiego produktu wynosi od kilkunastu, nawet do kilkuset złotych. Koszt zależy głównie od pojemności powerbanku, marki oraz jakości obudowy. Warto wiedzieć, że aktualnie kupimy już dobre powerbanki w atrakcyjnych cenach. Jeżeli jesteś zainteresowany tego typu sprzętem, zapraszamy do naszego sklepu internetowego Marec.

https://tiny.pl/7kx1p

 

 

×